Görüşmenin perde arkası: Gül, İslam ülkeleri turuna çıkacak

www.istesiyaset.com/ÖZEL

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül arasında gerçekleşen görüşmenin yankıları devam ediyor. 1 Mart tezkeresi, başta Bülent Arınç ve Hüseyin Çelik olmak üzere AK Parti’nin kurucularının yaptıkları açıklamaların yarattığı gerginlik, paralel soruşturması çerçevesinde gerçekleştirilen gözaltı ve tutuklamalar gibi konuların gölgesinde gerçekleşen Erdoğan-Gül görüşmesiyle ilgili yeni detaylar ortaya çıkıyor.

www.istesiyaset.com’un AK Parti çevrelerinden aldığı kulis bilgilere göre; görüşme talebi 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’den geldi. Görüşmede, Gül, Erdoğan’a yakın gazeteci ve siyasetçilerin kendileriyle ilgili yaptığı açıklamalar veya yazılardan duyduğu rahatsızlığı dile getirirken Erdoğan da Bülent Arınç ve Hüseyin Çelik’in sözlerine ilişkin tepkilerini iletti. Gül, “Biz hepimiz aynı gemideyiz, bu gemi su alırsa hepimiz zarar görürüz. Terör ve dış politikadaki konular ciddi sorunlar ve gelişmeler varken, enerjimizi başka şeylere harcamak yanlış olur. Partide dün görev yapanların da bugün görev yapanların da itibar ve şerefi önemlidir. Trollerin yaptıkları ne kadar yanlışsa basın üzerinden konuşmak da o kadar yanlıştır” görüşlerini paylaştı.

Kaynaklar, görüşmeyi genellikle olumlu değerlendirirken bunun kanıt olarak AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Ömer Çelik’in ve Bülent Arınç’ın yaptığı açıklamaları gösteriyorlar. Ancak daha önemli bir bilgi daha var. O da Erdoğan’ın Türkiye ve Ortadoğu ülkeleri arasında ilişkilerin geliştirilmesinde Gül’e özel bir misyon biçmesi. Gül’ün yakında İslam ülkelerini ziyaret edeceği, ayrıca Erdoğan’la her ay rutin görüşme gerçekleştireceği iddia ediliyor.