Annem, Apo’ya derdi ki…

istesiyaset.com

İmralı Cezaevi’nde yatan Abdullah Öcalan’ın kardeşi Osman Öcalan, içinde bulundukları sosyo-kültürel durumla ilgili ilginç bilgiler verdi. Osman Öcalan, annelerinin “‘Her kim size 1 tokat atarsa eğer 2 tokatla karşılık vermezseniz size yemek yok!” diyerek kendilerini büyüttüğünü söyledi.

Rudaw’a konuşan Osman Öcalan, ağabeyi Abdullah Öcalan’ın Amara’da doğduğunu, köyde okul olmadığı için 5 kilometre uzaklıktaki bir okula gittiğini anlattı. Ağabeyinin hiçbir zaman başkasının daha önde olmasına izin vermediğini belirten Osman Öcalan, şu ilginç bilgileri aktardı:
“Ağabeyimin o yıllarda yaklaşık 10 arkadaşı vardı. Birlikte namaz kılarlardı ve Apo onlara imamlık yapardı. Abdullah Öcalan ailenin ilk erkek evladıydı. Kürtler’de bir ailenin erkek evladı yoksa, soyun devamının gelmeyeceği söylenir. Bu yüzden ağabeyim doğduğunda aile çok mutlu olmuş ve ne isterse yerine getirmeye karar vermişler. Babam Apo’nun dedikleriyle hareket ederdi. Ağabeyimin bir lafını ikiletmez, hemen uygularlardı. Bizim evde eğitim annemizden geçerdi. Annem, ‘Her kim size 1 tokat atarsa eğer 2 tokatla karşılık vermezseniz size yemek yok!” derdi. Örneğin; ayrıca, “Sizin evinizde en az iki kez çay içmeyenin evinde çay içmeyin!” öğüdünde bulunurdu.”