ERDOĞAN: DOKUNULMAZLIKLAR KONUSUNDA SÜRATLE ADIM ATILMALI

Ak Saray’da muhtarlara seslenen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Parlamento, dokunulmazlık konusunda süratle adım atmalı. Sen siyasetçi olarak görevini yap. Siyasetçi bu kararı alır gerisini yargıya bırakır” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Beştepe’deki Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde bir kez daha muhtarlara seslendi.

Erdoğan’ın konuşmasından satır başları şöyle:
Bazı köşe yazarları diyor ya, ”Erdoğan gitmeli. Erdoğan gitmeden istikrar gelmez.” Peki 2002’nin sonundaki Türkiye’de istikrar mı vardı? 2002’deki Türkiye’nin ekonomik hali ortadaydı. Milli gelirimiz ortadaydı. Biz o zaman 1’5 5 katladık. Ekonomik gücümüz bu denli arttı. Bunları yakalamak suretiyle Türkiye G-20 ülkeleri arasında yerini aldı.
1970’lerin, 90’ların acı günlerini tecrübe etmiş Türkiye, geldiğimiz bu duruma mukayese edilemez şekilde geriydi. Ama şimdi zorlukların üstesinden gelme konusunda çok daha donanımlıyız. Birileri diyor ki, ”Tayyip Erdoğan Türkiye’nin başından giderse terör biter, demokrasi gelir.” Kim diyor bunu, terör örgütünün Kandil’deki yöneticisi. ABD’deki, Avrupa’daki bir takım gazeteciler ve eski diplomatlar diyor. Ülkemizdeki bir takım aklı evveller diyor. Aslında bunların hepsi aynı yerden beselenen kişilerdir. Peki gerçekten de Erdoğan gidince terör biter, demokrasi gelir mi?
Terör örgütünün amacı sadece belli illeri ele geçirmek değil Türkiye’yi top yekün ele geçirmek değil mi? 35 yıl önce terör esiyordu o zaman Tayyip Erdoğan da ülkenin başında değildi. Buna ne diyorsunuz?
Avrupa Birliği, PKK’yı terör örgütü olarak kabul etmiştir. Peki terör örgütüne karşı ne yapıyor? Bir uygulaması var mı? Bunlar AB üyesi ülkelerde cirit atıyorlar. Buna karşı takınılan bir tavır var mı? Yok. Bizi telefonla arıyorlar, Ankara’daki bu terör olaylarından sonra aradılar, başınız sağ olsun. Güzel de, ”baban öldü başın sağ olsun, arkadan bir ifade, babasız başı ne yapayım” diye. Anadolu’da böyle söylerler.
Buradaki 35 tane 2’si teröristtir. Vatandaşlarımızın bir kısmı işine gidiyor, okuluna gidiyor. Bunların arasına dal ve bütün bu kardeşlerimizi orada şehit etti. İlk etapta 200’ü aşkın yaralı vardı.
Bir takım kifayetsiz muhterisler acı olayı kendi çıkarları için kullanacak kadar zavallıdır, haysiyetsizdir. Hiç bir sıfat terör örgütü yandaşlığının örtüsü olamaz. Terör ve terörist tanımını yeniden yapmalıyız. Ceza kanunumuzu hemen değiştirmeliyiz.
Hala bunların savunmasını yapan medya organları var. Ülkemizdeki birtakım kifayetsiz muhterisler, Kızılay’daki elim hadiseyi kendi çıkarları için kullanmayı düşünecek kadar zavallıdır, ahlaksızdır, haysiyetsizdir. Hiçbir sıfat, terör örgütü yandaşlığının örtüsü olamaz.
Dokunulmazlıklar meselesini süratle neticelendirmeliyiz. Parlamento bu konuda adımını süratle atmalıdır. Yani, bir kişi mi olsun, iki kişi mi olsun? Böyle bir şeyi konuşamayız. Biz, ortaya ilkeyi koymalıyız, ilkeyi. Nedir bu ilke? Benim Kürt kardeşlerimi, vatandaşlarımı sokağa dökmek suretiyle 50-52 kişinin ölümüne vesile olanlar bu ülkede teröre teşvik eden insanlar olarak yargılanmayacak da bu parlamentonun içerisinde gelip boy gösterecek ve bunları bu millet seyredecek öyle mi? Öbür tarafta, arkasında PKK’nın, PYD’nin, YPG’nin olduğunu çok açık net olarak söyleyenler bu ülkede temiz olacak öyle mi? Bunlara karşı parlamento eğer gerekli tavrı ortaya koymazsa bu millet ve bu tarih bu parlamentodan hesabını sorar. Şehitler hesabını sorar.
Terörle mücadelede yanımızda olan dostumuzdur, karşımızda olan da düşmanımızdır. Bunun bilinmesi lazım. Mesele bu kadar açık, bu kadar nettir.