AK Partili Kayatürk: Terörle mücadelede paralel yapıdan kaynaklı sıkıntılar oldu

AK Parti Van Milletvekili Burhan Kayatürk, Doğu ve Güney Doğu Anadolu Bölgesi’nde yürütülen terörle mücadele konusunda paralel yapıdan kaynaklı sıkıntılar yaşandığını söyledi.

İstesiyaset.com/ Selvi Erdoğan TURGUT
AK Parti Van Milletvekili Burhan Kayatürk, HDP’li milletvekillerinin teröre destek veren tutumlarının halkta rahatsızlık yarattığını, muhalefetin tüm dokunulmazlıkların kaldırılması talebiyle meydana çıktığını, AK Parti’nin de bu talebe cevap verdiğini söyledi. Milletvekili dokunulmazlığının tümden kaldırılmasının parlamenterlerin çalışmaları itibariyle doğru olmayacağına dikkat çeken Kayatürk, “Kamuoyunun rahatsız olduğu konular var” dedi.
Devletin Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgesinde teröre karşı mücadele verdiğini, insan haklarına da riayet ettiğini belirten Kayatürk,
‘Devlet 90’ların devleti değil. Terörle mücadele insan haklarını birey hak hukukunu çiğnemeden yapılıyor. Bu tür meselelerde halkın desteği, devletin desteğinden önemlidir. Bugün Sur’da, Silopi’de, Yüksekova’da güvenlik görevlileri başarılı oluyorsa, örgüt istediği hedefleri yerine getiremiyorsa halkın onlara değil hükümete verdiği destek yüzündendir” diye konuştu. Kayatürk, örgütün bölgede başarısız olduğu ve sıkıştığı için Ankara’da bombalar patlattığını da iddia etti.
Hükümetin çözüm sürecinde samimi davrandığını, örgütün silahları bırakmadığını ifade eden Kayatürk, şöyle dedi:
“Eksikler olabilir. Paralel yapının hem poliste hem yargıda bu kadar güçlü olmasının yarattığı sıkıntılar mevcut. Bir kısım idarecilerin gerek güvenlik güçlerinde gerek bürokrasi ve yargıda görevini ihmal etmiş olması bazı sıkıntıları gündeme getirdi.Silahlar, çözüm süreci nedeniyle yığıldı iddiası çok doğru değil. 1200 metrelik sınırımız var. Örgüt bu bölgede çok etkili, 2.5 günde de gelip yerleşebilirler, 2.5 yıla ihtiyaç yok. Örneğin, Bağlar’da 1-2 günde yerleştiklerine dair iddialar mevcut.”