Gaziantep Emniyet Müdürlüğü önünde bombalı araçla saldırı

Gaziantep Emniyet Müdürlüğü binası önünde bombalı araçla düzenlenen terör saldırısında 1 polis şehit oldu, 19’u polis 23 kişi yaralandı.
Alınan bilgiye göre, Gaziantep Prof. Dr. Muammer Aksoy Bulvarı’ndaki İl Emniyet Müdürlüğü binası önünde patlama meydana geldi.

Olay yerine çok sayıda sağlık ve itfaiye ekibi sevk edildi.

Yaralılar, kentteki hastanelere kaldırıldı.

Vali Yerlikaya: 1 polis şehit

Gaziantep Valisi Ali Yerlikaya, kentte bombalı araçla düzenlenen terör saldırısında bir polisin şehit olduğunu belirtti.
Yerlikaya, AA muhabirine yaptığı açıklamada, patlamanın Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi (GASKİ), İl Emniyet Müdürlüğü ve Vergi Dairesi arasındaki yolda meydana geldiğini anlattı.

GAZİANTEP VALİLİĞİ’NDEN AÇIKLAMA

Gaziantep Valiliği, Emniyet Müdürlüğü önünde gerçekleştirilen bomba yüklü terör saldırısına ilişkin yazılı açıklama yaptı.

Açıklamada 1 polis memurunun şehit olduğu, 19’u polis 23 kişinin de yaralandığı belirtilerek şöyle denildi: “Şehitkamil ilçemiz İncilipınar mahallesinde Büyükşehir Belediyesi, Vergi Dairesi Başkanlığı ve İl Emniyet Müdürlüğü hizmet binalarının bulunduğu 36004 nolu cadde üzerinde bugün saat 09.17’de bomba yüklü bir araç infilak ettirilmiştir. Saldırıda 1 polis memurumuz şehit olurken, 19 polis ve 4 sivil vatandaşımız yaralanmış olup, yaralılarımıza sevk edildikleri hastanelerde gerekli müdahaleler yapılmaktadır. Hain saldırıda hayatını kaybeden şehidimize Allahtan rahmet, yaralılarımıza acil şifalar diliyorum.”

Öte yandan, patlamanın şiddeti ile çevredeki iş yerlerinin cam ve çerçeveleri dökülürken, maddi hasar meydana geldi. Olayı gördüklerini belirten esnaf, olay yerindeki patlama sesi ve ardından ise alev topunu gördüklerini söyledi.

SAHTE 112 AMBULANSI UYARISI

Patlamanın ardından bölgeye sevk edilen ekiplere polis telsizlerinden sahte 112 ambulansı ile Emniyet Müdürlüğü önüne gelineceği istihbaratı alınarak ekiplerin bu konuda duyarlı olması istendi.

BEYAZ ARAÇ ARANIYOR

Polis, patlamanın ardından olay yerinden kaçan ve çıkan çatışmada camlarının kırıldığı belirtilen beyaz renkli bir aracı da her yerde aramaya başladı. Polis telsizlerinden geçilen anonslarda sık sık plakası belirlenemeyen beyaz renkli hafif ticari araca duyarlı olunması ve yakalanması konusunda uyarılarda bulunuldu.

1 MAYIS KUTLAMALARI İPTAL EDİLDİ

Patlamanın ardından kentte bugün yapılacak olan 1 Mayıs kutlamaları da iptal edildi. Sendikalar, STK’lar ve siyasi partiler patlamanın ardından tüm üyeleri SMS mesajı ile uyararak kutlamaların terör saldırısından dolayı iptal edildiğini duyurdu.

VALİ ALİ YERLİKAYA VE EMNİYET MÜDÜRÜ ERHAN GÜLVEREN PATLAMANIN OLDUĞU YERDE İNCELEME YAPTI

Gaziantep Valisi Ali Yerlikaya ve Emniyet Müdürü Erhan Gülveren, 1 polisin şehit olduğu, 19’u polis 23 kişinin yaralandığı patlamanın ardından olayın yaşandığı bölgeye gelerek inceleme yaptı.

AA