Dolar çıkışını sürdürüyor

Serbest piyasada dolar 2,8520, euro 3,2760 liradan güne başladı.

Dün 2,80 liradan başladığı günü çok bir yükselişler 2,84 lira civarında kapatan dolar/TL, küresel piyasaların da etkisiyle bugüne 2,85 liranın üzerinde başladı.

Sabah oluşan ilk fiyatlara göre dolar 2,8530 liradan alıcı bulurken euro ise 3,2770 liradan satılıyor.

SPOT ALTIN 1.280 DOLARIN ÜZERİNDE

Spot altının ons fiyatı yüzde 0.3 değer kaybederek 1,281.41 dolardan işlem görürken, bir önceki seansta yüzde 0.4 gerilemişti.

Altın fiyatları düşüşünü üst üste ikinci güne taşıyarak 15 ayın zirvesinden uzaklaşmaya devam etti. Doların güçlenmesiyle altın fiyatları da 1.300 dolar seviyelerinden 1.280 dolarlara indi.

Spot altının ons fiyatı yüzde 0.3 değer kaybederek 1,281.41 dolardan işlem görürken, bir önceki seansta yüzde 0.4 gerilemişti. Altın haftanın başlarında 1,303.60 dolara kadar yükselerek Ocak 2015’ten bu yana en yüksek seviyeyi görmüştü.

PİYASALAR NEGATİFE DÖNDÜ

Asya borsaları, küresel ekonomik büyüme ve deflasyona yönelik korkuların yeniden gündeme gelmesinin ardından geriledi. MSCI endeksi yüzde 0.5 gerilerken, Güney Kore hisse endeksi de yüzde 0.6 düştü.

Küresel piyasalar bahar havasından kışa döndü. Asya borsaları, küresel ekonomik büyüme ve deflasyona yönelik korkuların yeniden gündeme gelmesinin ardından yatırımcıların güvenli limanlara yönlenmesiyle beraber geriledi.

Çin ve İngiltere’den gelen imalat verilerinin hayal kırıklığı yaratması ve Avrupa Komisyonu’ndan hem ekonomik büyüme hem de enflasyona yönelik aşağı yönlü revizyonlar küresel ekonomik endişelerin artmasına neden oldu.

Ayrıca Avustralya Merkez Bankası tarafından son bir yıldır ilk defa faiz indirimine gidilmesi, deflasyonun küresel çapta etkilerini gösterdiği işaretini verdi.

Japonya dışındaki Asya Pasifik borsalarını takip eden MSCI endeksi yüzde 0.5 gerilerken, Güney Kore hisse endeksi de yüzde 0.6 düştü. Yenin güçlenmesinin etkilerini negatif yaşayan Japonya’da ise borsa tatil dolayısıyla kapalı.

ABD’de de Çin ve Avrupa’dan gelen zayıf ekonomik verilerin yarattığı endişeler etkisini gösterirken, petrolde yaşanan değer kayıpları enerji hisselerindeki düşüşlere öncülük etti.

TımeTurk