Üşengeçler için çöp kutusu

Urfa’da bir lise öğrencisi çöp kutusuna gidip atmaya üşenen kişilerin ayağına gelecek çöp kutusu icat etti.

Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Elektrik Elektronik Bölümü son sınıf öğrencisi İrfan Türe, ilginç bir icada imza attı.

Bu yıl ilki düzenlenen “Şanlıurfa 1. Mesleki ve Teknik Eğitim Fuarı” Topçu Meydanı’nda açılırken, fuarda birbirinden ilginç icatlar sergilendi.

Bu icatların en dikkat çekeni ise Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Elektrik Elektronik Bölümü son sınıf öğrencisi İrfan Türe’den geldi. Türe, “Biz çöpe gidemiyorsak, çöp bize gelsin” sloganıyla yaptığı icadı, kendisinin okuduğu okulun kantininden esinlenerek yaptığını belirtti.

İnsanların okul kantinlerinde, kamu kuruluşlarında ve şehrin birçok yerinde yedikleri yiyecekleri oturdukları yere bırakıp gittiklerini gören Türe, bu acizliğe çözüm bulmak istediğini ve bu şekilde yola koyulduğunu belirtti.

Robotçöp nasıl işliyor?

Türe’nin raylı sistem üzerine kurduğu robotçöp, altta bulunan sensorleri sayesinde yolunu kaybetmiyor ve belirtilen çizgide hareket ediyor. Robotçöp’ün üzerine ise optik sensor konulmuş. Konulan bu optik sensor, yanına yaklaşan kişiyi gördüğünde, robota eklenen bir program yardımıyla Robotçöp’ü durduruyor ve çöpün kapağı açılıyor.

Çöp atıldıktan sonra da çöpün kapağı kapanıyor ve Robotçöp yoluna devam ediyor.

Robotçöp’ün özellikle kamu kuruluşları ve kantinlerde çok kolay kullanılabileceğini ve bunun yaygınlaşmasını istediğini belirten 12. sınıf öğrencisi Türe, bu icatla birlikte kantin gibi kapalı alanların daha temiz olmasını istediğini dile getirdi.