İsbir: Yerli ve milli gençlerle şaha kalkarız

İstesiyaset.com/ Selvi Erdoğan TURGUT
Siyasetle iç içe bir aile ortamında büyüyen Çorum Ortaköy Belediye Başkanı Taner İsbir, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yaşadığı koşulların bir benzerini yaşadığını belirterek “Biz, siyasete paraşütle inmedik. Simit satarak, su satarak hayatın içinden geldik. İskarpin ayakkabıyı görmedik” dedi. Yokluğu yoksulluğu görmüş, varlığın kıymetini bilen gençlere ihtiyaç duyulduğunu belirten İsbir, “Yerli ve milli düşünen gençlerle Türkiye şaha kalkar. Bu şuuru Cumhurbaşkanımız Erdoğan bulunduğu yüksek makamda topluma verirken biz de Ortaköy’de aynı çizgide faaliyet yürütüyoruz” diye konuştu.
3200’ü ilçe merkezinde olmak üzere toplam 9 bin nüfusu bulunan Ortaköy’ün göçten dolayı genç nüfusunu kaybettiğini belirten Başkan İsbir, eğitimli nüfusun ilçede tutulamadığını bildirdi. Seçildikten sonra belediyenin araç parkını güçlendirdiğini, arazöz ve yol süpürme aracını hibe yoluyla temin ettiğini, kadro yönünden sıkıntılı olduğunu bildiren İsbir, İşçiye değil memura ihtiyaç duyduklarını anlattı. “Heyecan katacak kadro istiyorum” diyen İsbir, küçük belediyelerin desteklenmesinin önemine işaret etti.

Çalışmalar
2 km yeni yol açtıklarını, yol genişletme çalışmalarından dolayı bir vatandaşı bile mağdur etmediklerini belirten İsbir, “Bugüne kadar daha bir kimse ağzını açıp da kötü bir söz söylemedi. Tam tersine takdir var, güven var. Bu beni duygulandırıyor. Ortaköy, 1959 yılında ilçe olmuştu. Biz 40 yıldır yapılamayanı yaptık, 29 tane ana ve ara yola girmişim. Sokaklar, caddeler genişledi. ihata duvarlarını ördüm; altyapıyı bitirdim. Bu çalışmalardan sonra kilit taşı döşedim. 40 günde 40 bin metrekare kilit taş yaptık. Üstelik bu taşlarda kültürel desenlerimizi kullandık. 55 yıllık birikimimi heyecanımı ilçeme yansıtıyorum. Makam sevdamız yok; biz Ortaköy’e sevdalıyız” dedi.

Sevdamız Ortaköy
Ortaköy’ün ihtiyacı olan diş hekiminin atanmasını sağladığını, hastanenin tuvaletlerini yaptıklarını, öğrencilere bedava ulaşım imkanı tanıdıklarını belirten Ortaköy Belediye Başkanı Taner İsbir, sözlerini şöyle sürdürdü:
“Durakları kapalı hale getiriyoruz. Okulların çevresine koruma duvarları yaptık, çim saha kazandırdık, kapalı tribün yaptık, yürüyüş parkuru ile spora katkıda bulunduk. Parkımıza kondüsyon aletleri koyduk; anneler spor yaparken çocuklar oyun oynuyor. Samsun Büyükşehir Belediyesi’nden oyun parkı desteği aldım, şimdi Ankara Büyükşehir Belediye Başkanımız Melih Gökçek’ten de destek sözü aldım. Ortaköy kulübünü belediye bünyesine alarak destekledik; takıma kulüp binası kazandırdık. Takımımız şampiyon oldu. Hedefimiz üçüncü lig ve bakanlığımızın desteği ile bir şehir stadını inşa etmek”

Gölet inşaatı
Bölgede sulu tarımla birlikte tarımsal üretimde verimliliğin de artacağını ifade eden Başkan İsbir, ikinci bir gölet yapımı konusunda çalışmalara başladıklarını söyledi. TZOB’un açılmasını sağladıklarını böylece çiftçi belgesi almak için Alaca’ya gitme derdinin sona erdiğini bildiren İsbir, yerel lezzetlerin tanıtılması ve iş imkanı yaratmasıyla ilgili olarak da yeni projeler üzerinde çalıştıklarını anlattı.